Sbírka historických kol Favorit na zámku Luhov

Výstava historických Favoritů

Měl jsem úžasnou příležitost navštívit přes víkend muzeum historických kol na zámku v Luhově kousek za Plzní. Soukromou sbírku celé desetiletí sestavoval pan František Babický, dlouholetý mechanik státního podniku Favorit Rokycany.

Zámek Luhov

Zámek Luhov kousek za Plzní

Výstava historických kol počíná prvními předchůdci kol z druhé poloviny devatenácteho století, přes kola vysoká, až po cestovní a závodní z konce dvacátého století. Kola jsou tuzemské i zahraniční výroby, vesměs technicky unikátní i historicky cenná. Najdete zde i celoodpružené jízdní kolo z roku 1918. Samostatné oddělení je věnováno dámským kolům ze začátku dvacáteho století i s dobovým oděvem.

Jubilejní kolo značky favorit z roku 1978

Jubilejní kolo značky favorit z roku 1978

Výjimečnou sbírkou jsou kola vyrobená ve Favoritu Rokycany v období od 1951 až do 1991. Najdete tu unikátní závodní speciály sestavované osobně panem Babickým pro olympiády i Závody míru. Dalším zajímavým exponátem je milionté jízdní kolo Favorit vyrobeno v roce 1978. V neposlední řadě můžete obdivovat jak kola dráhová, tak kola určená pro halovou cyklistiku. Výstavní prostor je dozdoben dobovými dresy, fotografiemi i plakáty našich reprezentatnů.

Reprezentační i mistrovské dřezy

Reprezentační i mistrovské dresy

Nejzajímavější na tom bylo, že nám průvodce dělal pan Babický osobně, který i navzdory své nemoci i věku nás bavil příběhy jednotlivých kol celé tři (!!!) hodiny. Jeho láska ke kolům ho pohání celý život, což je na sbírce kol i jeho výkladu znát.

Zámek Luhov

Zámek Luhov

Zámek v Luhově můžete navštívit do konce června vždy o víkendu mezi 10. a 17. hod. Přes prázdniny je otevřeno od čtvrtka do neděle se stejnou otevírací dobou. Expozice bude veřejnosti přístupná do konce září. Vstupné je dobrovolné. Možná budete mít také štěstí a potkáte na zámku i pana Babického.

 

 • Štěpán

  To sedlo lehce do červena se mi líbí tvarově a i ta barva není špatná. Pokud takové budete dělat, jistě si pro něj přijdu.

  • Štepáne, pokud máte na mysli kožené sedlo z fotografie z předchozího příspěvku, máme je již skladem a brzo se obejvi na prodej na webu favorit.cz.

   • Štěpán

    Mám na mysli sedlo z fotografie v záhlaví tohoto článku na modrém Favoritu, třetím v koloně zprava. Vůbec bych se nestyděl ho ve fialové namontovat na kolo v kombinaci bílá/fialová metal v jiném designovém, ale stejném barevném – bez černé – provedení, jako byly Favority z počátku 90. let.
    V takovéhle barvě by perfektně sedělo na kole v krémově bílé se stejně do červena laděnými vinily a detaily, jako jsou páky brzd, koncovky bowdenů nebo omotávky a náboje. – Nikoliv dohromady, protože přehršel zabíjí výjimečnost.

    Tvarově je velmi kvalitní s klasickou jemnou sportovní linií s dobrým přechodem na čele.

 • Lukáš Najsamkrajší

  toto je veľmi dobrá správa… isto sa zastavíme pozrieť na výstavu… chystáme sa z Ružomberka (SK) do Rokycian(cca 600 km našou trasou) za históriou značky Favorit a toto bude pre nás určite konečná zastávka…

 • Mr. Clones

  A co, tym to akoze cele skoncilo? Skoda, vyzeralo to zaujimavo, ale uz by to chcelo vidiet vysledky, lebo takto mi to pride ako kupit si skrachovanu znacku niekdajsej slavy a snivat, ake by to bolo, keby sa podarilo jej znovuzrodenie. Navyse si treba uvedomit jeden fakt, ze v tej dobe toho velmi vela na vyber nebolo a ze bicykle special neboli to, co obycajny favorit. Takze som rad, ze par kuskov vlastnim, ale ziadne nove kusky Favorit nevidim a to uz preslo naozaj velmi vela casu aj na dizajn, testovanie, marketing a vsetky tie veci okolo.