Sbírka historických kol Favorit na zámku Luhov

Výstava historických Favoritů

Měl jsem úžasnou příležitost navštívit přes víkend muzeum historických kol na zámku v Luhově kousek za Plzní. Soukromou sbírku celé desetiletí sestavoval pan František Babický, dlouholetý mechanik státního podniku Favorit Rokycany.

Zámek Luhov

Zámek Luhov kousek za Plzní

Výstava historických kol počíná prvními předchůdci kol z druhé poloviny devatenácteho století, přes kola vysoká, až po cestovní a závodní z konce dvacátého století. Kola jsou tuzemské i zahraniční výroby, vesměs technicky unikátní i historicky cenná. Najdete zde i celoodpružené jízdní kolo z roku 1918. Samostatné oddělení je věnováno dámským kolům ze začátku dvacáteho století i s dobovým oděvem.

Jubilejní kolo značky favorit z roku 1978

Jubilejní kolo značky favorit z roku 1978

Výjimečnou sbírkou jsou kola vyrobená ve Favoritu Rokycany v období od 1951 až do 1991. Najdete tu unikátní závodní speciály sestavované osobně panem Babickým pro olympiády i Závody míru. Dalším zajímavým exponátem je milionté jízdní kolo Favorit vyrobeno v roce 1978. V neposlední řadě můžete obdivovat jak kola dráhová, tak kola určená pro halovou cyklistiku. Výstavní prostor je dozdoben dobovými dresy, fotografiemi i plakáty našich reprezentatnů.

Reprezentační i mistrovské dřezy

Reprezentační i mistrovské dresy

Nejzajímavější na tom bylo, že nám průvodce dělal pan Babický osobně, který i navzdory své nemoci i věku nás bavil příběhy jednotlivých kol celé tři (!!!) hodiny. Jeho láska ke kolům ho pohání celý život, což je na sbírce kol i jeho výkladu znát.

Zámek Luhov

Zámek Luhov

Zámek v Luhově můžete navštívit do konce června vždy o víkendu mezi 10. a 17. hod. Přes prázdniny je otevřeno od čtvrtka do neděle se stejnou otevírací dobou. Expozice bude veřejnosti přístupná do konce září. Vstupné je dobrovolné. Možná budete mít také štěstí a potkáte na zámku i pana Babického.