Ochrana kola proti krádeži

Jízdní kolo se krade od dob jeho vynalezení. O to více mrzí, když je odcizeno kolo dražší. Jenže kradou se i kola levná, která nemají hodnotu více než několik stovek korun. Zkoumali jsme podrobně problematiku kradení jízdních kol a došli jsme k závěru, že k ochraně jízdního kola je nutné přistoupit komplexně už na úrovni jeho návrhu.

Jedna výška sedla

 

Za nejdůležitější jsme označili postavení kola do takového světla, kdy nemá pro zloděje žádnou nebo velmi malou cenu a působí mu spíš mnoho komplikací. Běžná kola jsou univerzální a tři, čtyři velikosti rámu vyhovují obvykle celému spektru jezdců. Proto jsme se rozhodli každému novému majiteli Favoritu postavit kolo na míru dle jeho biometrických parametrů. Poměr délky nohou, rukou a celkové výšky postavy je jiný pro každého člověka a velice těžko budete shánět dva stejné muže nebo ženy tak, aby jim vyhovovalo stejné kolo, pokud není možné měnit výšku sedla, vzdálenost sedla a řidítek a celkové úhly posezu. Ověřili jsme si to, když jeden z testovacích prototypů v ranné fázi konceptu byl našemu mechanikovi odcizen. Po 14 dnech Policie vrátila našemu mechanikovi odstrojený rám. Ten pro zloděje neměl žádnou cenu.

Jméno majitele na rámu

 

Aby se zabránilo odcizení komponentů a jejich následnému prodeji na černém trhu, navrhli jsme vidlici, představec, integrovanou sedlovku i řidítka s nestandardními montážními rozměry. Díly z nových Favoritů není možné použít na žádném jiném kole a naopak, na Favorit není možné namontovat běžně dostupné díly. Navíc všechny spoje jsou pojištěny bezpečnostními šrouby, které je značně komplikované povolit. Vše je navrženo tak, aby neodborná demontáž dílů zabrala co nejvíce času a došlo při ní k poškození a znehodnocení části kola. Takto je navíc kolo chráněno proti rychlému odcizení sedla nebo jiných částí, pokud je kolo řádně zamčeno na veřejném místě.

Každý favorit má své výrobní číslo a s ním i jméno svého majitele pod lakem. Pokud je jméno nebo sériové číslo nečitelné, je jasné, že se jedná o podezřelé kolo. Navíc jako výrobce vedeme databázi odcizených jízdních kol.

Představec a elektronika

 

Dalším identifikačním znakem, podle kterého jednoznačně poznáme majitele kola, je elektronika ukrytá v rámu kola. Ta má své výrobní číslo ukryté v procesoru. Navíc se k elektronice dostane jen řádně vyškolený mechanik. Jakýkoliv neodborný pokus o demontáž elektroniky bude mít s velkou pravěpodobností za následek její poškození a tím pádem nefunkčnost inteligentního osvětlení a zvonku. Kolo tak nebude mít všechny své vlastnosti, které ho dělají výjimečným.

Chceme, aby měl nový Favorit obrovskou cenu pro svého majitele, ale aby neměl žádnou cenu pro zloděje. K dokonalému zabezpečení jízdního kola samozřejmě patří kvalitní zámek a pojištění.