Akce Bicykl

Milí přátelé jízdních kol,

v posledních měsících jste se nás ptali, proč jsme ještě neuvedli novou kolekci kol a příliš nekomunikujeme o tom, co se ve Favoritu děje. Zjistili jsme, že náš trh je zaplavený padělky, a proto jsme se rozhodli se s touto situací nejprve vypořádat.

Rozumná dohoda s plagiátory ze společností KOVL a MOTOTRADING bohužel nebyla možná a naše opakované výzvy o odstranění neoprávněně označených výrobků z trhu nebyly vyslyšeny.

Proto jsme se obrátili na příslušné úřady a vyústěním naší osmnáctiměsíční snahy odstranit z trhu padělky byla akce, o které jste možná tento týden v mediích nebo na serveru Generálního ředitelství cel četli. Celníci na několika místech v České republice zajistili jízdní kola a příslušenství, které bylo neoprávněně označeno ochrannými známky Favorit.

Děláme vše pro to, aby byl v co nejbližší době trh od padělků úplně vyčištěn a mohla být uvedena naše nová kolekce kol na českém trhu.

Děkujeme všem za podporu i trpělivost.

Srdečně zdraví

Richard Galovič

———————–

Linky:
“v mediích”
http://www.novinky.cz/ekonomika/320876-celnici-objevili-padelky-jizdnich-kol.html

“Generálního ředitelství cel”
http://www.celnisprava.cz/cz/tiskove-zpravy/2013/Stranky/pri-akci-bicykl-celnici-nasli-padelky-jizdnich-kol-za-temer.aspx

Tagy:
 • Mistr Jan

  Tak tu máme jaro za dveřmi. Jsou již plagiátoři za mřížemi? Rád bych Favoritem pracoval a jezdil. Jsou poctiví a schopní vítáni?

  • Kohoutová

   Dobrý den, jak poznám padělek od pravého favorita. koupila jsem asi před 15lety dva favority (jedno kdosi ukradl) koupila jsem jim na přední řídítka takovou podpěrou na ruce. Můžete mi napsat jaký jsou rozdíly. Děkuji
   Kohoutová

   • Petr Schramek

    Dobrý den.
    Před 15 lety, to je zrovna „podivná doba“.
    Původní favority se jistě už nevyráběly několik let, jak Váš faforit vypadá? Pravděpodobně za ním již stál některý z dalších majitelů ochranné známky. Takže „originál“ už od roku cca. plus mínus autobus 1994 nebude žádné kolo, snad jen pan Galovič nebude jen kupovat nejlevnější kola z Číny a ruinovat už tak dost pokaženou novodobou pověst značky.

    Padělkem se tedy v tomt článku rozumí pouze kolo jmenované firmy používající název Favorit, za jehož použití si zaplatil někdo jiný. Řekl jsem to srozumitelně?
    Zdraví Petr Schramek.

    • Richard Galovic

     Vážená paní Kohoutová, vážený pane Schramku,

     padělkem se rozumí ve smyslu zákona jakýkoliv výrobek, který neoprávněně nese označení, které má zaregistrovaný jiný vlastník ochranné známky.

     Jak jsme již avizovali v předešlých příspěvcích, vracíme výrobu do České republiky a představíme kolekci kol, která bude šířit dobré jméno značky Favorit.

     Zdraví Richard Galovič

   • Petr Veselý

    Dobrý den,
    O padělek se v žádném případě nejedná, protože ho vyrobila firma, která v té době vlastnila známku Favorit.

    • Dobrý den, pane Veselý, na základě čeho usuzujete, že firma, která kola vyrobila, vlastnila známku Favorit?

     • Petr Veselý

      Za předpokladu, že kolo vyrobila firma JOKO, BTPR nebo CZECHBIKE což byl vlastník Favoritu Rokycany a posléze i ochranné známky Favorit do roku 2013. Dovolím si tvrdit, že kolo není padělek. Pokud kola se značkou Favorit vyráběl i někdo jiný, padělek by to byl.

      Ale je zajímavé co jsem vyčetl z veřejné databáze úřadu průmyslového vlastnictví. Kola s názvem Favorit může nejspíš vyrábět kdokoliv, protože tento název je příliš obecný a nelze si jej pravděpodobně vyhradit jen pro sebe. Výrobce nesmí pouze použít historické obrazové logo. To historické (+obnovené) teď pravděpodobně vlastníte vy. Tzn. že třeba KOVL nebo MOTOTRADING může Favority vyrábět dál, jen změní logo (nápis) Favorit?
      Jak to tedy je?

     • Vážený pane Veselý, na společnost Czech Bike byl uvalen konkurz v roce 2007, od kdy již společnosti ovládané panem Kozumplíkem (KOVL a Mototrading), které uváděli na trh padělky, neměli právo používat ochranné známky na svých výrobcích. Padělkem se ve smyslu zákona rozumí jakýkoliv výrobek neoprávněně označen cizími ochrannými známkami. Nepleťte si prosím pojem “padělek” a “napodobenina”.

      Nevím, co přesně jste vyčetl z databáze ÚPV, ale určitě není pravdou, že by kdokoliv mohol vyrábět kola Favorit, pokud na to nemá práva. To by pak mohl například kdokoliv vyrábět automobily s názvem Favorit, který má zaregistrována společnost Škoda Auto a.s. Doporučuji pročíst Zákon o ochranných známkach.

  • Richard Galovic

   Prosím, ozvěte se nám na adresu kola@favorit.cz s vaší ideou, jak se máte zájem zapojit do procesu navrácení značky Favorit na naše silnice.

   Zdraví Richard Galovič

 • Štěpán

  Rád bych se zapojil přímo do procesů firmy. Jsem strojař, penězům a reklamě také rozumím.
  Něco mi stále chybí ale. – Cyklistická sezóna začíná, když sníh s největší pravděpodobností nehrozí, což bylo tři měsíce zpět a Favorit stále nic.
  Tedy; většina lidí buď má již nové kolo, nebo někde z druhé ruky sehnala náhradní díly na to staré a tedy tržby Favoritu budou tvořeny z kapes z náhlosti nadšených lidí, kteří si jednou koupí kolo a pak do něj neinvestují, nebo z kapes vášnivých cyklistů, kterým v sezóně někdo kolo prostě ukradl. Ano, budou i nějací rodiče, kteří koupí kolo dětem k něčemu, nicméně se v žádném případě nejedná o stálé zákazníky.

  S politováním musím oznámit, že i já jsem si už našel kvalitního dodavatele náhradních dílů z druhé ruky, protože při tom čekání tu, bych se také v den, kdy něco bude, mohl dávno ocitat v útulné malé bytovce kdesi pod zemí.

  • Richard Galovic

   Štepáne, prosím, pošlete svůj životopis s motivačním dopisem na kola@favorit.cz, o šikovné kolegy máme zájem. Zdravíme z Favoritu!

 • Tom Bartl

  Opravdu je vaším právníkem Vlastimil Rampula?

  • Áno, jedním z našich právních zástupců je i JUDr. Vlastimil Rampula, který se mnoho let věnoval problematice ochrany duševního vlastnictví na straně orgánů činných v třestním řízení.

 • Libuše

  Dobrý den, to jsem vůbec netušila a nyní jsem si objednala Favorit LA RUE, takže to není česká výroba? Pokud ne, jsem zklamaná, jelikož jsem vlastnila původní kolo favorit se kterým jsem byla vždy spokojená.

  • Petr Veselý

   Dobrý den,
   kola Favorit, která vyrábí firma KOVL posléze MOTOTRADING se vyrábí v bývalém Velamosu v Sobotíně (rámy, blatníky, řídítka…).
   Samozřejmně, že komponenty na kola, jako je to u všech ostatních renomovaných značek, pocházejí z Číny, Taiwanu, Itálie a pod.

   • daniel

    pane Veselý, nevím jestli jste někdy byl v tom bordelu v Sobotíně, rámy na kola dovezené z Itálie za cenu šrotu ,nebo vyrobené někde v plechových garážích v rumunsku , komponenty jste už uvedl a tuto skládačku na rámy provádí lidé buď už v důchodovém věku nebo ZTP, na které pan unterwasserman Kozumplík bere dotace

 • daniel

  Dobrý den,
  mohl bych se dozvědět , jakým způsobem přišel již zmiňovaný p.Kozumplík o ochrannou známku , domnívám se , pokud jsem držitelem takové známky , nemohu si dovolit o ní přijít , nemluvě o tom , jestli chci kola vyrábět…

  • Dobrý den, Danieli,
   pan Kozumplík má na sebe 24 exekucií, dál podniká tak, že společnosti, které ovládá prostřednictvím „bílích koní“, zanechávají za sebou strašlivé dluhy vůči podnikatelům i státu a pak končí v exekuci. V jedné takové exekuci přišla společnost CzechBike, kterou ovládal, o ochranné známky.

 • daniel

  pane Galovič , nechápu tyto represe ze strany celního úřadu na již zmiňované společnosti v ČR , přitom na Slovensku si pan KOZUMPLÍK vesele prodává dál ..

  • Je to složitá problematika, Danieli, zákon chráni pachatele, ale řešíme situaci pomoci dostupních právních prostředků.

   • Favorit

    A co ti lidi?

 • Neil

  Hi Mr Galovic, it seems to me that your obsession on fighting fakes is distracting you from what you should be doing… the production of your new bikes! If you instead spent your time making a new Favorit bike that was REALLY high quality then it does not matters what Mr Kozumplik does because the difference in quality will be obvious to buyers and his fakes will not fool anyone. Unfortunately, I fear that your long discussion of fighting fakes is a smokescreen for the inability of your new Favorit company to manufacture such a bike. Hope it’s not true and you will still manage it…