Historie Favoritu po revoluci

1991 – 2011 Úpadek a likvidace podniku

Po revoluci došlo k privatizaci závodu a byla založena Favorit Rokycany, a.s., která však nikdy nevyrobila více než 40 000 kol ročně. S otevřením hranic podnik nezachytil módu horských kol, odbyt upadal a dlouholetí zaměstnanci byli propouštěni, nebo sami dobrovolně odcházeli.

Po několika změnách na řídicích pozicích a problémech s odbytem i výrobou se většinovým vlastníkem Favoritu stala společnost JOKO s jednatelem a vlastníkem Josefem Kozumplíkem. Nastalo období totální likvidace podniku a v roce 2001 přichází bankrot. Továrnu odkoupilo Bike Technology & Public Relations, s.r.o. (BTPR), kterou opět kontroloval Josef Kozumplík, s cílem vyrábět horská a trekingová kola. Výroba byla přesunuta do Kunovic, kde byla montovna levných součástek z Asie. V květnu 2004 byla i tato výroba zastavena a v roce 2006 šlo do konkurzu i BTPR. Aktiva BTPR kupuje překvapivě znovu pan Kozumplík prostřednictvím společnosti CzechBike, kterou také kontroluje. I tato společnost však zanedlouho končí v konkurzu.

Stránka společnosti KOVL nabízející kola Favorit v letech 2011 až 2013

Stránka společnosti KOVL nabízející kola Favorit po roce 2000.

Zdroj: Historie výroby jízdních kol značky Tripol, Tudor a Favorit dle vzpomínek pamětníků u příležitosti 60. výročí značkyt Favorit, František Pelikán, r. 2011, webové stránky společnosti KOVL a archiv pana Františka Babického.